Vienas iš svarbiausių ir naudingiausių dalykų, kuriuos galite padaryti kaip šuns savininkas, yra gerai išauklėti savo šunį, tačiau didžiausia problema yra ta, kad šeiminkai nežino kaip pradėti dresuoti. Todėl žemiau pateikiame 10 geriausių šunų dresavimo patarimų:
1. Naudokite pozityvios dresūros metodiką
Beveik visi veterinarai sutinka, kad pozityvi dresūra yra veiksmingiausias šunų dresavimo būdas. Teigiama dresūra iš esmės yra skirta apdovanoti jūsų augintinį už gerą elgesį, o ne bausti už blogą elgesį.
Kai jūsų šuo demonstruoja gerą elgesį ir teigiamai reaguoja į jūsų komandas, apdovanokite jį! Apdovanodami už gerą elgesį, jūs sustiprinate ryšį tarp gero elgesio ir gerų dalykų.
Taip pat svarbu įsitikinti, kad netyčia neapdovanojate už nepageidaujamą elgesį. Pavyzdžiui, jei jūsų šuo loja ant jūsų norėdamas žaisti arba pašoka pasisveikinti, nepripažinkite to ir nepasiduokite, nes tai tik sustiprina blogą elgesį. Prieš skirdami jiems dėmesį, palaukite, kol jie nusiramins.
2. Raskite tinkamą atlygį dresūroje
Kai kurie šunys yra motyvuoti maistu ir labai entuziastingai reaguos į bet kokį valgomą skanėstą kaip atlygį. Kiti išrankesni: dažnai pirmenybė teikiama minkštiems, kramtomiems skanėstams, o ne kietiems, traškiems.
Tačiau kai kurie šunys tiesiog nesidomi maistu. Jei taip yra jūsų šuniuko atveju, pabandykite eksperimentuoti su kitais atlygiais, pavyzdžiui mėgstamu žaislu ar net tiesiog emocijomis į kurias šuo reaguoja.
3. Dresavime yra svarbiausia nuoseklumas
Nuoseklumas dresūroje yra nepaprastai svarbus. Visada vartokite tą patį žodį ir netgi tą pačią intonaciją, kai prašote šuns ką nors padaryti.
Taip pat visi šeimos nariai turi elgtis vienodai dresuojant šunį naujų įpročių. Pavyzdžiui jei jūs neleisite šuns ant sofos, o jūsų kitas šeimos narys leis, tai jūsų šuniukas tiesiog susipainios.
4. Dresuokite mažai, bet dažnai
Trumpos dresavimo treniruotės, kartojamos visą dieną, yra daug efektyvesnės nei ilgos. Dresūros seansai turėtų būti iki 5 minučių ilgio, jei bus ilgesni, jūsų šuo gali išsiblaškyti ar pavargti.
Šunims taip pat sunku priskirti komandas skirtingoms vietoms ar situacijoms (t. y. suprasti, kad komanda „sėdėti“ namuose yra tas pats, kas „sėdėti“ judrioje gatvėje), todėl naudinga kartoti komandas skirtingose vietose, su skirtingais žmonėmis ir įvairiu šuns išsiblaškymo lygiu, kad šuniukas visą laiką išmoktų teisingai reaguoti į tą pačią komandą.
5. Dresuokite etapais
Pradėti dresuoti po truputį gali būti naudingiau, ypač kai kalbama apie sudėtingesnias komandas, pvz., „pasilikti“ arba kai bandote atsikratyti nepageidaujamo elgesio.
Pabandykite suskaidyti dresūrą į mažesnes dalis. Pavyzdžiui, dresuojant komandos „pas mane“, pagirkite ir apdovanokite savo šunį, kai jis žengia nors vieną žingsnį link jūsų. Kai šuniukas pradeda tai suprasti, šuns dresūra pasidaro daug paprastesnė.
6. Padarykite dresūrą smagiu užsiėmimu
Dresavimas turi būti linksmas jums ir jūsų šuniui! Pavyzdžiui, į dresavimą įtraukite trumpus žaidimus.
Be įprastų paklusnumo mokymų, galite apsvarstyti galimybę išmokyti savo šunį daryti triukus. Žmonės labiau reaguoja į šunį, kai jis apsiverčia, nei jis atsisėda – šunims patinka kaip reaguoja žmonės ir galiausiai mėgsta atlikti triukus mūsų net neprašant, bet siekiant už atliktą triuką sulaukti tam tikros reakcijos!
7. Pagirkite už smulkmenas
Nepamirškite visada pagirti savo šunį už bet kokį patobulėjimą, kad ir koks jis mažas. Švęsti mažus laimėjimus yra taip pat svarbu, kaip ir didelius, tai padės išlaikyti motyvaciją tiek jums, tiek jūsų šuniui.
8. Dresūros integracija į kasdienybe
Jei į dresūrą įtrauksite įprastą augintinio kasdienybę, bus daug lengviau dresuoti. Pavyzdžiui, paprašykite savo šuns atsisėsti arba atlikti kitą komandą prieš duodant jo vakarienę, vedant pasivaikščioti ar kita.
9. Naudokite rankas
Kad ir kaip norėtume, šunys nesupranta kalbos taip pat, kaip mes. Daugelis šunų geriau reaguoja į rankų signalus nei į žodines komandas, todėl pabandykite jas sujungti arba netgi pradėkite dresuoti tik rankų signalais, o žodinę komandą pridėkite vėliau.
10. Pasikonsultuokite su kinologu arba apsilankykite dresūros pamokoje.
Jei jums sunku dresuoti, nedvejodami kreipkitės į profesionalų šunų dresuotoją arba prisijunkite prie dresūros kurso. Profesionalūs dresuotojai turi ilgametę patirtį, kurią gali panaudoti padėdami jums ir jūsų šuniukui. Per savo karjerą jie bus patyrę daug įvairių problemų, todėl turėtų turėti idėjų, kaip išspręsti bet kokias problemas, su kuriomis galite susidurti.