Asmeninė šuns dresūros programa

Ar žinai kaip pasirūpinti savo keturkojo dantimis?

Šunų dantų priežiūra
Šunų dantų priežiūra

Dantys – labai svarbūs šuniui. Dauguma šunų šeimininkų vis dar galvoja, kad šunų dantų valyti nereikia, ir kad šunys tai padarys patys. Tačiau tai nėra teisinga nuostata. Net 80% trejų metų ir vyresni šunys susiduria su dantų problemomis. Taigi, derėtų susirūpinti augintinio dantimis, kol dar ne per vėlu.

Šunų dantys

Šunų dantys yra skirstomi į kandžius, iltinius, prieškrūminius ir krūminius. Geriausiai išsivystę yra iltiniai dantys, kurių paskirtis – plėšyti ir atkąsti maistą. Kandžių paskirtis – kandimui ir grobio laikymui. Krūminiais dantimis maistas smulkinamas. Suaugę šunys turi 42 dantis, maži šuniukai – 28 dantis. Pieniniai kandžiai išdygsta 4 – 6 savaitę, prieškrūminiai – 6 savaitę, o iltiniai – 5 – 6 savaitę. Nuolatiniai dantys išdygsta per pusmetį.

Kodėl svarbi šunų dantų priežiūra?

Kai kas galėtų ilgai ginčytis, kad šunims dantų valyti nereikia, nes ištisus amžius tai daroma nebuvo. Tačiau kaip pasikeitė laikai, pasikeitė ir šunų dantys bei jų priežiūra. Juk šunys pradėjo visai kitaip maitintis – minkštesni pašarai ir apskritai visai kitokie mitybos įpročiai. Kaip jau minėta straipsnio pradžioje – didžioji dauguma šunų kenčia nuo įvairiausių burnos ligų – pažeidžiamos jų dantenos, atsiranda lėtinis skausmas ir net dantų kritimas. Taigi tik reguliari ir kruopšti šuns dantų priežiūras padės to išvengti, o susidūrus – suvaldyti. Prižiūrint šuns dantis bus užkertamas kelias dantų akmenų kaupimuisi, ortodontinėms problemoms. Tai, kad šuo susidūrė su dantų ligomis rodo keli požymiai: blogas kvapas iš burnos, dantenų tinimas ir paraudimas, skausmas (šuo neleidžia apžiūrėti dantų, nes jam skauda), dantų kraujavimas. Kartais šunys ima krapštyti snukį letenėle, sunkiai kramto maistą. Deja, bet daug žmonių vis dar įsitikinę, kad šunys visada turi blogą burnos kvapą, tačiau iš tiesų jis atsiranda dėl prastai prižiūrimų dantų. Neprižiūrint šuns nasrų, ima veistis vis daugiau bakterijų,  o tuomet augintinis gali ne tik netekti dantų, bet ir susidarius infekcijai, gali susirgti kepenų, širdies, inkstų ligomis. Tad dantų priežiūra yra labai svarbi!

Kaip prižiūrėti šuns dantis?

Jei vis dar galvojate, kad valyti augintiniui dantis – laiko švaistymas ir tam nerasite laiko, tuomet pagalvokite, kiek kainuos laiko ir pinigų pastovūs apsilankymai pas veterinarą. Taigi šuns dantų higiena neturėtų būti jums našta – šuniui dantis valyti teks 2 – 3 kartus per savaitę. Ši procedūra turėtų būti rutina nuo pat šuniuko mažų dienų. Valymui pasirinkite kuo patogesnę vietą. Pirmus kartus leiskite šuniui šiek tiek palaižyti šunims skirtos specialios dantų pastos, vėliau bandykite pavalyti dantis su vatos gabaliuku, o tik paskui pereikite prie specialių šepetėlių. Leiskite, kad šis procesas šuniui būtų malonus. Jei šuo nesispyriojo ir kantriai ištvėrė procedūrą, – pagirkite jį. Viską darykite ramiai, be prievartos ir agresyvumo. Mokslininkai ištyrė ir nustatė, kad 80% šunų pripratinti noriai ir draugiškai pasiduoda dantų valymui. Valydami dantis švelniai valykite juos aukštyn ir žemyn. Pradėkite nuo priekinių dantų, o toliau eikite krūminių link, jokiu būdu nepamirškite dantenų. Atlikdami procedūra būkite švelnūs, kad nekeltumėte šuniui pasipriešinimo ir nepasitenkinimo. Darykite viską lengvai, paprastai, žaidimo forma, nepamirškite skirti keturkojui pagyrų ir skanėstų už gerą elgesį.